РУССКОЕ ЛИТЕРАТУРНОЕ ЧТЕНИЕ, 2 КЛАСС
УРОК 12. Обобщение по теме «осень в школу позвала». Тематический контроль по изученным произведениям
Учебный материал: рубрика «Проверьте себя. Что вы уже знаете и умеете?», литературные игры, тематические тесты.
Образовательные цели: обобщить читательские представления учащихся о школьной жизни, осенних картинах природы; об авторах, которые пишут о школе, о природе, о художественных произведениях разных жанров, раскрывающих тему раздела.
Ход урока
1. Организационный момент урока
Начинается урок,
Он пойдет ребятам впрок.
Все постараемся понять
Будем правильно читать!
2. Речевая и артикуляционная разминка
1. «Чищу зубы» (приоткрыть рот и кончиком языка "почистить" с внутренней стороны верх-
ние зубы, двигая язык из стороны в сторону).
2. Произнесите слово, отсекая первый звук: смех, экран, клещ, удочка, мрак, коса… Қакие слова получились? (Мех, кран, лещ, дочка, рак, оса.)
3. Проверка домашнего задания
- Пересказ сказки "Как воробей тёплый угол искал" ( по частям, распределённым между учащимися)
4. Сообщение темы и задач урока
5. Обобщение изученного
5.1. Обобщающая беседа
- Какой раздел мы изучили?
- О чём читали в произведениях этого раздела?
- Какое из них более всего понравилось? Почему?
- Чему оно вас научило?
5.2. Выполнение заданий рубрики «Проверьте себя. Что вы уже знаете и умеете?» (с. 58—60), представленной в форме занимательных литературных игр.
5.3. Задания викторины по рассказам В. Осеевой и игры «Наведи порядок» по сказке Э. Шима «Как Воробей теплый угол искал», которые собраны в электронном пособии «Набор литературных игр- упражнений для 2—4 классов» (блок «Дидактические игры по литературному чтению: 2 класс») [4]. ( по возможности)
6. Тематический контроль
ТЕСТ
Тема «Осень в школу позвала»
1. Из какого произведения эти герои? Обведи букву с правильным ответом.
Живём не тужим! Лучше всех! На помойке крошку украдём, из лужи водичку хлебнём, у печной трубы погреемся.
А. «Осень наступила…» А. Плещеева.
Б. «Как Воробей тёплый угол искал» Э. Шима.
2. Где происходят события рассказа «Синие листья» В. Осеевой? Обведи букву с правильным ответом.
А. В школе.
Б. Дома.
3. За что проучил соседку по парте герой стихотворения «Проучил» М. Яснова? Обведи букву с правильным ответом.
А. Разговаривала на уроках.
Б. Не возвращала вещи.
4. Подчеркни слова, которые выражают чувства героев стихотворения «Книжка про книжки» С. Маршака.
У Скворцова Гришки
Жили-были книжки —
Без конца и без начала,
Переплёты — как мочала,
На листах — каракули.
Книжки горько плакали.
5. К какому произведению подходит пословица «Тот друг, кто в беде поможет»? Обведи букву с правильным ответом.
А. «Синие листья» В. Осеевой.
Б. «Как Алёше учиться надоело» С. Баруздин.
В. «Угомон» С.Маршак.
7. Работа с произведением "Митины каникулы" Я.Акима
7.1. Первичное чтение учителем
7.2. Беседа о прочитанном
Вопросы, с.38
7.3. Работа с пословицами
с.38, вопрос 2.
7.4. Выразительное чтение стихотворения
8. Домашнее задание
- Научиться выразительно читать стихотворение Я. Акима «Митины каникулы»
9. Итог урока. Рефлексия
— Что вам больше всего понравилось на уроке?
— Полезным ли оказался для вас урок? Чем?
— С каким настроением вы заканчиваете урок?
ТЕСТ Тема «Осень в школу позвала»
1. Из какого произведения эти герои? Обведи букву с правильным ответом.
Живём не тужим! Лучше всех! На помойке крошку украдём, из лужи водичку хлебнём, у печной трубы погреемся.
А. «Осень наступила…» А. Плещеева.
Б. «Как Воробей тёплый угол искал» Э. Шима.
2. Где происходят события рассказа «Синие листья» В. Осеевой? Обведи букву с правильным ответом.
А. В школе.
Б. Дома.
3. За что проучил соседку по парте герой стихотворения «Проучил» М. Яснова? Обведи букву с правильным ответом.
А. Разговаривала на уроках.
Б. Не возвращала вещи.
4. Подчеркни слова, которые выражают чувства героев стихотворения «Книжка про книжки» С. Маршака.
У Скворцова Гришки
Жили-были книжки —
Без конца и без начала,
Переплёты — как мочала,
На листах — каракули.
Книжки горько плакали.
5. К какому произведению подходит пословица «Тот друг, кто в беде поможет»? Обведи букву с правильным ответом.
А. «Синие листья» В. Осеевой.
Б. «Как Алёше учиться надоело» С. Баруздин.
В. «Угомон» С.Маршак.
ТЕСТ Тема «Осень в школу позвала»
1. Из какого произведения эти герои? Обведи букву с правильным ответом.
Живём не тужим! Лучше всех! На помойке крошку украдём, из лужи водичку хлебнём, у печной трубы погреемся.
А. «Осень наступила…» А. Плещеева.
Б. «Как Воробей тёплый угол искал» Э. Шима.
2. Где происходят события рассказа «Синие листья» В. Осеевой? Обведи букву с правильным ответом.
А. В школе.
Б. Дома.
3. За что проучил соседку по парте герой стихотворения «Проучил» М. Яснова? Обведи букву с правильным ответом.
А. Разговаривала на уроках.
Б. Не возвращала вещи.
4. Подчеркни слова, которые выражают чувства героев стихотворения «Книжка про книжки» С. Маршака.
У Скворцова Гришки
Жили-были книжки —
Без конца и без начала,
Переплёты — как мочала,
На листах — каракули.
Книжки горько плакали.
5. К какому произведению подходит пословица «Тот друг, кто в беде поможет»? Обведи букву с правильным ответом.
А. «Синие листья» В. Осеевой.
Б. «Как Алёше учиться надоело» С. Баруздин.
В. «Угомон» С.Маршак.
ТЭМА: УМОВЫ, НЕАБХОДНЫЯ ДЛЯ РОСТУ І РАЗВІЦЦЯ РАСЛІН
Мэта: сфарміраваць уяўленне пра будову раслін,умовы, неабходныя для іх росту.
Задачы: стварыць умавы для фарміравання здольнасці навучэнцаў знаходзіць і паказваць часткі раслін на рысунках раслін, пакаёвых раслінах; вызначаць па знешнім выглядзе расліну, у якіх умовах яна расла; садзейнічаць фарміраванню патрэбнасці ў клапатлівым стаўленні да раслін; стварыць умовы для развіцця ўменняў параўноўваць, рабіць вывады.
1. Арганізацыйны этап.
У кожнага вучня на парце карцінка з выявай расліны саду і агарода.
- Сядзьце тыя, у каго на карцінцы нарысавана культурная расліна агарода (бульба, морква, бурак).
- Сядзьце тыя, у каго на карцінцы нарысавана культурная расліна саду (яблыня, груша, сліва).
Тыя вучні, якія засталіся стаяць, запрашаюцца да дошкі для таго, каб прадэманстраваць свае карцінкі (асот, пырнік, лебяда).
- Назавіце гэтыя расліны адным словам. (Пустазелле).
2. Этап праверкі дамашняга задання.
Практыкаванне “Лагічны ланцужок”.
- Дапоўні выказванне:
У агародзе людзі вырошчваюць…(цыбулю, буракі, агуркі, яблыкі).
У садах нашай рэспублікі растуць… ( грушы, вішні, абрыкосы).
Да культурных раслін адносяцца… (бульба, груша, крапіва, дзьмухавец, тамат).
(Настаўнік робіць акцэнт на адрозненні паміж культурнымі раслінамі і пустазеллем).
У дрэва заўсёды ёсць… ( кветкі, корань, лісты, кветачкі, плады з насеннем).
Апошняе заданне выкліча ў вучняў цяжкасць. Гэта і стане праблемай, якую трэба будзе рашыць у час урока.)
Для таго, каб высветліць, хто з вас правільна адказаў на гэта пытанне, сёння на ўроку мы:
- Даведаемся пра асноўныя часткі раслін, іх значэнне;
- Будзем вучыцца знаходзіць і паказваць іх на малюнках раслін і на пакаёвых раслінах.
3. Падрыхтоўка вучняў да работы на асноўным этапе.
- Ці ведаеце вы, якія часткі мае расліна?
Настаўнік запісвае на дошцы адказы дзяцей у выглядзе схемы, дапаўняе іх, а ў вучняў свае пустыя схемы. На схеме настаўніка часткі раслін: плады з насеннем, кветка, лісты, сцябло, корань.
4. Этап засваення новых ведаў і спосабаў дзеянняў.
1). Праводзіцца практычная работа з заданнямі №1-5 на старонцы 38 вучэбнага дапаможніка.
2). Вучні запаўняюць сваю схему будовы расліны.
3). Праца ў групах.
- Карыстаючыся тэкстам вучэбнага дапаможніка, вучні дапаўняюць схему словамі, якія тлумачаць значэнне частак раслін.
Першы рад: с.39, 1-ы абзац, (раслінам патрэбна святло, цяпло, вада, паветра, пажыўныя рэчывы).
Другі рад: с.39, 2-і абзац, ( караням раслін патрэбна вада, паветра, цяпло глебы.)
Трэці рад: с.39, 3 абзац, ( лісты патрэбны раслінам для дыхання.)
Чацвёрты рад с.39, 4 абзац, ( кветкі, плады і насенне служаць для размнажэння раслін.)
5. Этап праверкі разумення вывучанага.
- Чаму не прарастае насенне агуркоў, морквы, буракоў, якое знаходзіцца ў пакеціку?
6. Этап абагульнення і сістэматызацыі ведаў.
- Чаму нельга збіраць букеты з раслін, якія цвітуць?
- Дакажы, што расліны – частка жывой прыроды.
7. Этап кантроля і самакантроля ведаў і спосабаў дзеянняў.
Г. В. Трафімава, С. А. Трафімаў “Рабочы сшытак. Чалавек і свет. 2 клас”, с. 8, №7 (рыс.3).
Заданне: падпішы ў квадраціках часткі расліны.
8. Самаправерка і самаацэнка.
9. Этап карэкцыі ведаў і спосабаў дзеянняў.
- Вернемся да праблемы, якая была пастаўлена ў пачатку ўрока:
- У дрэва заўсёды ёсць …( кветкі, корань, лісты, кветачкі, плады з насеннем).
10. Дамашняе заданне.
Прачытаць артыкул на с.39, 40, адказаць на пытанні да яго.
11. Этап падвядзення вынікаў работы.
Настаўнік праводзіць аналіз работы класа і асобных вучняў.
12. Этап рэфлексіі.
“Лесвіца поспеху”.
Вучні робяць выснову аб ступені сваіх вучэбных дасягненняў і прыклейваюць сцікеры на “лесвіцы поспеху.”