Русская литература, III класс
Тема урока. Л. Толстой. «Стрекоза и муравьи», «Муравей и Голубка», «Белка и волк»
Цели: Активизировать интерес к творчеству Л. Толстого; выявить эмоциональное восприятие учащимися басен; развивать умение чтения молча, выборочно, выразительно, по ролям; умение составлять характеристику героев на основе их поступков, действий, речи. Формировать умение определять главную мысль басни, умение видеть связь и отличие близких по теме и идее произведений; создавать условия для воспитания трудолюбия, взаимопомощи, доброты.
Ход урока
- Организационный этап
У. Игра «Встаньте те, кто …» (приготовился к уроку математики, у кого на парте лежит учебник по биологии, кто готов пробежать 100 м, кто пришёл на урок посчитать ворон, кто готов трудиться и сотрудничать, узнавать новое).
Помашите рукой те, кто готовил к уроку стихотворение, кто читал рассказы, кто работал с баснями? Кто выучил одну из басен наизусть? Кто подготовил рисунок?
- Этап проверки выполнения домашнего задания
- Актуализация знаний о жанровых особенностях басни
-Что вы знаете о басне как литературном жанре?
Игра «Что лишнее?» (Это, что не относится к жанру басен)
-похожа на сказку;
-действующие лица – животные, но подразумеваются люди;
-высмеивает пороки людей;
-есть мораль;
-повествуется о каком-либо историческом событии в форме сказки.
2.2 Работа над басней И.Крылова «Чиж и голубь»
Д. Чтение наизусть басни И.Крылова «Чиж и голубь».
У. Как вы понимаете мораль басни?
Д. Надо помогать тому, кто попал в беду, уметь сочувствовать.
У. Рассмотрим схему добра и зла
У. Какие глаголы передают состояние героев? Слайд презентации
2.2 Работа над басней И. Крылова «Лебедь, Щука и Рак»
У. А смогли ли договориться герои следующей басни?
Д. Чтение наизусть басни И. Крылова «Лебедь, Щука и Рак».
У. Найдите главную часть басни – мораль.
У. Обратимся к рисунку. Что общего у героев басни?
Д. Все они могут жить в воде.
У. Случайно ли подобрал Крылов именно этих героев?
Д. Все живут в воде, у них есть возможность договориться, могут быть друзьями.
У. Так давайте прислушаемся к словам морали и не будем похожими на героев басни.
3. Подготовка учащихся к работе на основном этапе
3.1 Тема, целеполагание
Тема: Л. Толстой. «Стрекоза и муравьи», «Муравей и Голубка», «Белка и волк».
Совместное целеполагание.
У. Сегодня мы расширим представления о басне как жанре; познакомимся с новым автором и его произведениями; будем характеризовать героев по их словам, поступкам; учиться читать басни правильно, выразительно.
3.2 Работа с информационными источниками.
У. Знаете ли вы, откуда к нам пришли басни?
Басни возникли очень давно. Из всех произведений литературы самые первые. Жизнь подсказала создать их. Они учат людей, поучают их в интересной форме. Все это возникло от человеческого опыта, человеческой мудрости. Люди, которые сочиняли басни, были умны и мудры.
Первым баснописцем считается Эзоп. Это раб, привезенный в Грецию. Его басни дошли до нас. Нет, он их не записывал, они передавались из уст в уста.
Эзоп – мудр и умен.
Был случай – спор.
У хозяина Эзопа был праздник. Гости спорили о том, что может человек, что не может. Хозяин сказал, что человек не может выпить море.
Эзоп говорит, может. “Я дарю тебе свободу, если ты это сделаешь”.
Вся толпа двинулась к морю.
- Ну что же пей.
- Я выпью, если отделить от него реки, ручьи и все источники, которые впадают в него.
Хозяин понял, что Эзоп обхитрил его.
У. Рассказ учителя об авторе.
Л Н. Толстой родился в богатой дворянской семье. Получил хорошее образование. Когда стал взрослым, открыл у себя в имении бесплатную школу для крестьянских детей. Он учил ребят чтению, письму, математике. Сам написал учебники. В книгу для чтения включил рассказы, басни с поучительным содержанием. Писатель хотел видеть в своих учениках добрых, честных, отзывчивых, трудолюбивых людей.
У. Прочитайте рубрику, которую ведёт Максим Книжник. Что вы узнали нового об авторе?
Д. Писал басни в прозе.
4. Этап усвоения новых знаний и способов действий
4.1 Работа над басней «Стрекоза и муравьи»
У. Рассмотрите иллюстрацию. Что это за животные?
Д.Насекомые.
У. Как они выглядят внешне?
Д. Муравей маленький, чёрный, невзрачный, а Стрекоза – красивая, изящная с тонкими прозрачными крылышками и большими глазами.
У. Создавая басню «Стрекоза и муравей», Лев Николаевич Толстой взял за основу древний сюжет, известный со времён Эзопа. Он изложил басню по-своему.
Давайте попробуем разобраться, какие пороки высмеивает басня?
У. Первичное восприятие басни: рассказ содержания басни учителем.
У. Что общего с басней «Стрекоза и муравей», написанной И. Крыловым? В чём отличие?
Д. Общее – герои, мораль. Отличается формой изложения (проза).
У. Перечитайте басню, чтобы дополнить характеристику внутреннего содержания героев их поступками.
Словарная работа
У. Чтобы содержание басни было понятным, обратимся к словарю. Найдите и прочитайте значение слова НЕДОСУГ.
Д. Повторное чтение басни.
У. Дополним характеристику внутреннего содержания героев их поступками.
Д. О стрекозе: красавица, беззаботная, легкомысленная, веселая;
о муравье: труженик, коллективист, умный.
У. Мораль басни Толстого «Стрекоза и муравьи» состоит в том, что нельзя быть легкомысленным, беспечным. Нельзя жить лишь текущим днем. Человек обязательно должен думать о своем будущем, планировать свою деятельность и всегда быть готовым к трудным временам. Стрекоза проявила беспечность, потратив летние погожие дни на распевание песен, и к наступлению зимних холодов оказалась абсолютно не готова. Басня «Стрекоза и муравьи» учит предусмотрительности и рачительности, разумному хозяйствованию. Урок, преподанный стрекозе муравьями, является показательным примером для любого человека.
ФИЗМИНУТКА
4.2 Работа над басней «Муравей и голубка»
Первичное восприятие: чтение учителем со слежением.
Анализ содержания басни по вопросам учебного пособия 1, 2, 3.
У. Понравились ли вам герои басни? Почему?
Перечитайте басню, попробуйте сформулировать главную мысль.
Д. Повторное чтение басни с целью выявления морали.
У. Л.Н.Толстой рассказал о муравье и голубке, а в чем он хотел убедить людей? (о свойстве бумеранга:что бросил, то и вернётся? О «золотом » правиле поведения)
Работа в парах над смыслом пословиц
У. Прочитайте пословицы, обсудите в парах их смысл, соотнесите с героями басни.
Как аукнется, так и откликнется.
Долг платежом красен.
Делай другим добро – будешь сам без беды.
4.3 Работа над басней «Белка и волк»
Первичное восприятие: просмотр мультфильма «Белка и волк».
Понравилась ли вам история? Что особенно впечатлило?
Чтение и анализ басни по вопросам 2, 3, 4, 5, 7.
Проведение линии сравнения характеров.
Белка Волк
добрая злой
веселая скучный
игривая глупый
умная
Подготовка выразительного чтения по ролям (работа в тройках).
Демонстрация выразительного чтения по ролям.
У. Какие недостатки людей высмеиваются в этой басне?
Вывод: не нужно быть злым человеком, т.к. ему и окружающим будет скучно. Доброму всегда жить веселее, легче.
5. Этап обобщения и систематизации знаний
Приём «Синквейн»
У. А теперь давайте проявим творчество – напишем синквейн по теме сегодняшнего урока.(Учитель напоминает учащимся что это за литературный прием и правила составления синквейна).
У К какому жанру относится прочитанное нами произведение? (басня)
(Работа выполняется коллективно на доске)
басня
короткая, мудрая
учит, осуждает, подсказывает
Басня учит мудрости жизни.
Мораль
- Этап информации о домашнем задании с. 47 – 50, перечитать басни. Подготовить чтение по ролям басни «Белка и волк».
- Этап подведения итогов занятия
- Когда возникли басни?
- Назовите басни, с которыми познакомились.
- Кто их автор?
- Чему учат басни?
- Этап рефлексии «Каким был урок?»
- скучным;
- интересным;
- познавательным;
- обычным;
- поучительным.
Мая Радзіма- Беларусь, 4 клас
Матэрыял для гульні “Крыжыкі-нолікі” “Пясняр сялянскай долі”
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
- Пан – гэта багаты чалавек, гаспадар, кіруе прыслугай. (Так)
- Селянін – гэта чалавек, які працуе на заводзе? (Не. Селянін – гэта чалавек, які працуе на сяле, на зямлі)
- Адвакат – гэта адаронца ў судзе? (Так.)
- Прыгонныя сяляне – гэта сяляне, якія былі вольнымі, незалежнымі ад пана? (Не. Не малі вольнасці, залежылі ад пана).
- З канца 15 стагоддзя сяляне сталі прыгоннымі? (Так.)
- У 1840 годзе было адменена заняволенне сялян? (Не. У 1861 годзе)
- Францішак Багушэвіч абараняў інтарэсы сялян у судзе? (Так.)
- У 1861 годзе нарадзіўся Францішак Багушэвіч? (Не. У 1840 годзе)
- Францішак Багушэвіч падпісваў свае кнігі псеўданімам М. Бурачок? (Так.)
1 Х |
2 О |
3 Х |
4 О |
5 Х |
6 О |
7 Х |
8 О |
9 Х |
Храналагічныя задачы
1.Запісаць па гарызанталі ў табліцу даты наступных падзей: скасаванне прыгону, утварэнне БССР, пачатак другой сусветнай вайны, акупацыя Беларусі фашысцкай Германіяй. Калі работа выканана правільна, апошнія лічбы (па вертыкалі) складаюць дату ўтварэння Рэспублікі Беларусь.(1991)
1 8 6 1
1 9 1 9
1 9 3 9
- 9 4 1
Матэрыял для гульні-віктарыны “Краязнаўцы”
На дошцы размешчана карта Беларусі. Вучні адказваюць на пытанні настаўніка і прымацоўваюць на карце ў тым месцы, дзе знаходзіцца населены пункт.
- Самы старажытны горад.
- Горад, які ўзяў назву ад рэчкі Віцьба.
- Горад, назва якога паходзіць ад слоў «магіла льва».
- Горад, у якім князі Радзівілы пабудавалі свой палац.
- Беларускі горад, які носіць жаночае імя.
- Горад, дзе выраблялі знакамітыя на ўвесь свет паясы.
Дадатак 4
Матэрыял для гульні “Гістарычная галерэя” “Полацкі час”
- Полацкая князёўна, жонка Уладзіміра. (Рагнеда.)
- Першы князь Полацкага княства. (Рагвалод.)
- Полацкі князь, які княжыў у Кіеве. (Усяслаў Чарадзей.)
- Князь, пры якім пабудавана Полацкая Сафія. (Усяслаў Чарадзей.)
- Першая асветніца беларускай зямлі. (Ефрасіння Полацкая.)
- Князь, пры якім Полацкае княства дасягнула найбольшага росквіту.
- Князёўна з трыма імёнамі. (Рагнеда.)
- Заснавальніца першага на ўсходнеславянскай зямлі манастыра.(Рагнеда.)
- Князёўна, па загадзе якой быў зроблены знакаміты шасціканцовы крыж. (Ефрасіння Полацкая.)
- Полацкі князь, пры якім адбылася бітва на Нямізе. (Усяслаў Чарадзей.)
Матэрыял для гульні “Поле цудаў”
1. Горад, які ўпершыню ўпамінаецца ў “Аповесці мінулых гадоў” пад 980 годам. (Тураў)
2. Рака-вуліца ў старажытным Мінску. (Няміга).
3. Слова, ад якога паходзіць першапачатковая назва нашай сталіцы. (Мена)
4.Дзікі бык. (Тур)
5. Прафесія чалавека, які перамалочвае зярно на муку. (Млынар)
Матэрыял для гульні “Падарожжа ў часе” (пэўнае стагоддзе)
1.Накіроўваемся ў канец X ст. У якую дзяржаву трапім? З якімі знакамітымі асобамі сустрэнемся? (Полацкае княства; Рагнеда, Рагвалод, Уладзімір, Яраполк.)
2.Падарожнічаем у XI ст. У якую дзяржаву трапім? З якімі знакамітымі асобамі сустрэнемся? Сведкамі якіх падзей станем? (Полацкае княства; Усяслаў Чарадзей; бітва на Нямізе, пабудова Полацкай Сафіі.)
3.Падарожнічаем у XII ст. У якую дзяржаву трапім? З якімі знакамітымі асобамі сустрэнемся? Сведкамі якіх падзей станем? (Полацкае княства; Кірыла Тураўскі, Ефрасіння Полацкая; пабудова Спаса-Ефрасіннеўскай царквы, стварэнне знакамітага крыжа Лазарам Богшай, выхад царкоўнай літаратуры, напісанай Кірылам Тураўскім.)
4.Накіроўваемся ў XV ст. У якую дзяржаву трапім? З якімі знакамітымі асобамі сустрэнемся? Сведкамі якіх падзей станем? (ВКЛ; князь Вітаўт, польскі кароль Ягайла; Грунвальдская бітва.)
Паданні аб прыродзе і гісторыі нашай Радзімы
Па гарызанталі: 1. Камень, памеры якога перавышаюць 10 см.
2. Група людзей, аб’яднаных агульнасцю паходжання, мовы, месцам пражывання. 3. Апавяданні, у якіх расказваецца пра справы і ўчынкі чалавека, пра заняткі нашых продкаў. 4. Старадаўняя мера даўжыні, роўная сучасным 2м 13см 4мм. 5. Словы і выразы, якія нібыта маюць чарадзейную сілу.
Па вертыкалі: 1. Вусныя апавяданні з багатай выдумкай аб сапраўдных з’явах прыроды, падзеях і людзях. 2. Спачатку кіраўнік племені, потым дзяржавы (княства) або пэўнай часткі яе ў старажытныя часы. 3. Дужы і высокі асілак. 4. Агульнапрынятыя правілы паводзін людзей. 5. Мера даўжыні, роўная 71 см.
Адказы (па гарызанталі): 1. Валун. 2. Племя. 3. Паданні. 4. Сажань. 5. Замова. Адказы (па вертыкалі): 1. Легенды. 2. Князь. 3. Волат. 4. Звычаі. 5. Аршын.
2 |
|||||||||||
1 |
1 |
||||||||||
2 |
|||||||||||
3 |
|||||||||||
4 |
|||||||||||
3 |
4 |
||||||||||
5 |
5 |
||||||||||
|
|||||||||||
|
|||||||||||
|
|||||||||||
|
|||||||||||
Прыкладныя пытанні для разгляду на пяцімінутках эрудытаў:
- Якія спосабы здабывання агню вам вядомы?
- Што з’явілася раней: серп ці матыка?
- З якой мэтай Усяслаў Чарадзей пабудаваў Сафійскі сабор?
- Які выраб беларускага майстра XII ст. увайшоў у сусветную скарбонку шэдэўраў ювелірнага мастацтва? Назавіце прозвішча гэтага майстра.
- Калі і ў якім горадзе была знойдзена першая берасцяная грамата на Беларусі?
- Чаму герб Вялікага княства Літоўскага атрымаў назву “Пагоня”?
Прыкладныя тэксты “пасланняў”
“Рыцары страцілі больш як 30 тысяч забітымі, параненымі і палоннымі. У бітве загінуў і іх вялікі магістр”.
“Быў у Полацку. Любаваўся яго царквамі, асабліва ўразіў мяне сабор, які быў пабудаваны на абрывістым беразе Заходняй Дзвіны. Пры сустрэчы раскажу больш падрабязна”.
“Зямлю і волю можна здабыць толькі са зброяй у руках”.
Прыкладныя тэксты характарыстык да віктарыны “Ці ведаеце вы іх імёны?”
- Першы гістарычна вядомы полацкі князь. Вёў барацьбу супраць князя Уладзіміра. Пасля ўзяцця Полацка забіты разам з двума сынамі і жонкай.
- Дачка полацкага князя Рагвалода, на долю якой выпалі цяжкія выпрабаванні.
- Полацкі князь з 988г. Сын кіеўскага князя Уладзіміра і полацкай князёўны Рагнеды Рагвалодаўны.Узнавіў полацкую дынастыю.
- Легендарны князь, заснавальнік г.Турава.
- Полацкая князёўна, асветніца, ігумення кляштара св.Спаса ў Полацку, першая жанчына на Русі, якая была кананізавана ў святыя, унучка Усяслава Чарадзея.
- Полацкі майстар, які зрабіў крыж па заказу Ефрасінні Полацкай – узор дэкаратыўна-прыкладнога мастацтва Беларусі.
9. Беларускі і ўсходнеславянскі першадрукар, мысліцель і гуманіст эпохі Адраджэння. (Рагвалод, Рагнеда, Ізяслаў, Тур, Ефрасіння Полацкая, Лазар Богша, Францыск Скарына)
Гульнявы матэрыял па тэме “Ад батлейкі – да тэатра”
Ці праўда, што:
- Народны лялечны тэатр, або батлейка, з’явіўся ў XVIст.? (Так.)
- Выступленне батлеечнікаў заўсёды суправаджалася музыкай? (Не.)
- Адным са стваральнікаў школьнага тэатра на Беларусі стаў Сімяон Полацкі? (Так.)
- Гаспадар тэтра ў Нясвіжы – Міхаіл Казімір Агінскі? (Не.)
- Аўтар знакамітага паланеза “Развітанне з Радзімай” - Міхаіл Клеафас Агінскі?(Так.)
Матэрыял для гульні “Завяршы сказ”
- Першае імя Ефрасінні…(Прадслава.)
- Імя Ефрасіння Прадслава знакамітая князёўна атрымала, калі стала…
- Па жаданні Ефрасінні Полацкай пабудавана…(Спаса-Ефрасіньеўская царква.)
- Па заказе князёўны-манашкі зроблены… (Крыж.)
Фрагмент урока
по вучэбнаму прадмету "Мая Радзіма - Беларусь""
Тэма: Ефрасіння Полацкая
Мэта: азнаямленне вучняў з біяграфічнымі звесткамі Ефрасінні Полацкай
Задачы: 1. Пазнаёмiць вучняў з рэлiгiйнай i асветнiцкай дзейнасцю Ефрасiннi Полацкай;
2. Садзейнічаць развіццю ў вучняў аналітычных здольнасцей на яркіх прыкладах служэння Ефрасінні Полацкай свайму народу;
3. Спрыяць выхаванню высокіх маральных якасцей.
Вывучэнне новага матэрыялу.
Наш родны край вельмі багаты на славутых людзей. Сапраўды, нам ёсць кім ганарыцца. Асобай пашаны заслугоўвае наша знакамітая зямлячка Ефрасіння Полацкая. А каб гэта пацвердзіць, мы “перагарнем старонкі жыцця Ефрасінні Полацкай”.
Старонка першая – Прадслава
Зараз мы папрацуем у групах.
У кожнай гупы на сталах ляжыць матэрыял пра дзяцінства Ефрасінні Полацкай. Вам прапануецца прачытаць, выбраць самае галоўнае, расказаць пра гэта спачатку ў сваёй групе, а потым дэлігіраваць свайго прадстаўніка ў суседнія групы.
1 група: У князя Светаслава і княгіні Сафіі нарадзілася дзяўчынка, якую назвалі Прадслава. Князёўна з маленства чула паданні пра Рагнеду і іншых славутых продкаў, якія аддана служылі роднай зямлі.
2 група: Бацька запрасіў у дом манахаў. Прадслава была здольнай вучаніцай, таму хутка навучылася пісаць і чытаць. Дзяўчынка вельмі палюбіла кнігі.
3 група: Часта дзяўчынка прыходзіла памаліцца ў Сафійскі сабор. Яе вабіла жыццё манашак. У саборах і манастырах захоўвалася шмат кніг, таму можна было займацца навукаю, вучыць іншых.
- Што вы даведаліся пра маленства Ефрасінні Полацкай?
- Як вы лічаце, што ж адбылося ў жыцці Прадславы далей?(Адказы.)
Старонка другая – манашка Ефрасіння
- Давайце даведаемся чаму Ефрасіння пайшла ў манастыр. Для гэтага прачытаем на с.50 (трэці абзац) (Вучні чытаюць самастойна.)
- Для чаго Прадслава пайшла ў манастыр?
- Якое новае імя яна атрымала ў манастыры?(Ефрасіння.)
Імя Ефрасіння ў перакладзе з грэчаскай мовы азначае “радасць”. Пазней за свае паслугі Ефрасіння атрымала ў народзе празванне Полацкая. Пасяліўшыся ў Сафійскім саборы, Ефрасіння перапісвала кнігі. Частка перапісаных кніг ішла на продаж, а атрыманыя грошы раздавалі бедным. Ефрасіння хацела, каб у Полацкім княстве было больш пісьменных людзей. Таму яна адкрыла школу для дзяўчынак, дзе вучыла іх чытаць, пісаць. Рабіць розную хатнюю справу: шыць, гатаваць ежу.
Вынік: Ефрасіння прысвяціла жыццё асвеце свайго народа.
- Да чаго заклікала Ефрасіння народ? Прачытайце самастойна другі абзац на ст. 52 і даведайцеся пра гэта.
- Да чаго заклікала Ефрасіння народ?
Старонка трэццяя – заснаванне манастыра
У сне Ефрасінні з’явіўся анёл і загадаў адкрыць новы манастыр, які і сёння знаходзіцца ў Полацку, недалёка ад ракі Палаты, і носіць яе імя. Ею можна любавацца і сёння. А дапамагаў ей з будаваннем архітэктар Іаан. Яму спатрэбілася 30 тыдняў для будавання Спаскай царквы.
- Давайце, знойдзем размяшчэнне царквы на карце ў атласе.С. 8-9
- У якім горадзе яна знаходзіцца?(Адказ.)
Старонка чацвёртая - Святы Крыж
- У кожнага народа ёсць свае святыні, якія яны вельмі шануюць. У беларускага народа таксама ёсць такая святыня, якая звязана з імем Ефрасінні Полацкай.
- Для таго, каб даведацца, які сімвал веры папрасіла зрабіць Ефрасіння, папрацуем у парах.
- Прачытайце адзін аднаму першы і другі абзац на с.53: 1 вучань – першы абзац, другі вучань – другі абзац. (Чытаюць.)
Праверка.
- Что папрасіла Ефрасіння зрабіць для новай царквы?(Крыж.)
- Каму яна заказала крыж для новай царквы?(Майстру Лазару Богшу.)
- Што здарылася са Святым крыжом далей? (У гады вайны ён знік.)
- Як завуць сучаснага брэсцкага майстра, які аднавіў вобраз святога крыжа? (Мікалай Кузьміч.)
- Мікалай Кузьміч вырашыў зрабіць дакладную копію Крыжа Ефрасінні Полацкай. Работа доўжылася больш за пяць гадоў. А пошукі сапраўднага крыжа прадаўжаюцца.
Гульня “Ці праўда, што…”
Калі згодны - памяняйцеся месцамі з суседам, а калі не, то стойце на месцы.(Мяняюцца парамі.)
-
- Ефрасіння заснавала манастыр на беразе ракі Палаты. +
- Жаночы манастыр у Полацку назваецца Спаса-Ефрасіннеўскі. +
- Ігуменняй манастыра стала Рагнеда. –
- Мясцовы майстар Лазар Богша зрабіў крыж па замове Ефрасінні Полацкай +
Хто аказаўся на сваіх месцах малайцы.
Старонка пятая – Святая
Заданне 1 групе. Прачытайце і адкажыце на пытанне: Што здарылася з Ефрасінняй у Іерусаліме?
У канцы жыцця Ефрасіння вырашыла адправіцца ў далёкае падарожжа ў Іерусалім, каб пакланіцца Святой Зямлі, дзе жыў Ісус Хрыстос. Там яна захварэла і памерла. Пазней астанкі Ефрасінні былі перавезены ў Полацк у Спаса- Ефрсіннеўскі манастыр.
Заданне 2 групе. Прачытайце і адкажыце на пытаннне:Чаму царква абвясціла Ефрасінню Полацкую Святой?
Ефрасіння Полацкая зрабіла для нашага народа столькі дабра, што царква абвясціла яе святой. І зараз 5 чэрверня штогод у Беларусі адзначаецца дзень памяці Ефрасінні Полацкай. Яна лічацца нябеснай заступніцай зямлі беларускай.
Заданне 3 групе. Прачытайце і адкажыце на пытаннне: Як увекавечана памяць аб Ефрасінні Полацкай?
У Полацку пастаўлены помнік Ефрасінні Полацкай, ёсць вуліца Ефрасінні Полацкай, якая цягнецца ад манастыра да Сафійскага сабора.
Праверка пытанняў.
- Што здарылася з Ефрасінняй у Іерусаліме (Адказы вучняў)
- Чаму царква абвясціла Ефрасінню Полацкую Святой? (Адказы вучняў)
- Як увекавечана памяць аб Ефрасінні Полацкай? (Адказы вучняў)
Гульня “Завяршы сказ”
- Першае імя Ефрасінні…(Прадслава.)
- Імя Ефрасіння Прадслава знакамітая князёўна атрымала, калі стала…
- У Сафійскім саборы Ефрасіння перапісвала кнігі, а таксама… (Адкрыла школу для дзяўчынак.)
- Па жаданні Ефрасінні Полацкай пабудавана…(Спаса- Ефрасіньеўская царква.)
- Па заказе князёўны-манашкі зроблены… (Крыж.)
- Ефрасіння Полацкая – гэта… (Асветніца, святая зямлі беларускай.)